دریافت فایل با موضوع-تحقیق در مورد گیاهان دارویی مبنی بر گیاهان اکوسیستم استان کردستان شهرستان سقز -

در این پست قصد معرفی فایل .تحقیق در مورد گیاهان دارویی مبنی بر گیاهان اکوسیستم استان کردستان شهرستان سقز . را داریم با ما همراه باشید./تحقیق در مورد گیاهان دارویی مبنی بر گیاهان اکوسیستم استان کردستان شهرستان سقز ,گیاهان دارویی مبنی بر گیاهان اکوسیستم استان کردستان شهرستان /تحقیق در مورد گیاهان دارویی مبنی بر گیاهان اکوسیستم استان کردستان شهرستان سقز /1601173/qy

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل : .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 6 صفحه

قسمتی از متن .doc :

بسم الله الرحمن الرحیم

تهیه کننده

نیما درخشان

841311125

موضوع تحقیق

گیاهان دارویی مبنی بر گیاهان اکوسیستم استان کردستان شهرستان سقز

مقدمه: در این اکوسیستم گیاهان دارویی زیادی موجود بودند که به علت کمبود وقت به ارائه ی برخی از این گیاهان می پردازیم.

در این منطقه اکثراً گیاهان موجود در شهرهای دیگر در این مکان هم رشد می کردند همانند بابونه ولی در این تحقیق سعی شده که به گیاهان خاص و اعتقادات مردم در این ناحیه پرداخته شود.

برخی از این گیاهان گاه کمتر در این استان وجود دارند ولی اعتقادات خاص محلی وجود دارد که برای این جانب جالب بود تا در این تحقیق ذکر شود.

1- شلوار به کول: گیاهی است با اسم محلی که متأسفانه موفق به پیدا کردن اسم علمی آن نشده ام، دلیل نامگذاری این گیاه به علت ملین بودن این گیاه است که اسم آن به معنی گذاشتن شلوار به روی کول است که باید فرد مصرف کننده مرتباً با شلوارش به روی کول باشد و مرتباً راهی دستشویی باشد.

در مورد این گیاه متأسفانه در web چه سایت های کردی و انگلیسی و فارسی مطالعات کافی وجود ندارد.

2- قاضی آقا: این گیاه اکثراً در مناطق غربی کوهستان های زاگرس موجود است و گیاه ارزشمندی بین مردم منطقه است. از برگ گیاه که برگ سبز رنگی است جهت روشنی پوست به صورت جوشاننده و گاه در برخی از روستاها آن را به صورت پودر با مقداری شیر به صورت خمیر یا مایع غلیظ در آورده حتی بر روی پوست می مالند تا پوستشان سفید شود!!!

نام علمی این گیاه falcaria vulgaris می باشد.

از خانواده ی umbeli ferae است که در غرب ایران برای درمان بیماری های شکمی استفاده می شود. در تحقیقاتی که روی جنس مذکر رت نصیر انجام شد این گیاه در درمان زخم معده ی حیوان موثر واقع شد و نیز در غرب کشور از گیاه برای زخم های پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. از موارد استفاده ی دیگر در این قسمت می توان درمان بیماری های کبد و سنگ های کلیوی و بمیاری های مثانه را نام برد. تحقیقات فیتوشیمیایی نشان می دهد که این گیاه حاوی تانن و ساپونین است و فلاونوئید یا ترنپوئید در آن وجود نداشت این گیاه همواره حاوی اسانس، ویتامین C، فیتواسترول، پروتئین و نشاسته است (برگرفته از Bloline International official site(site up – dated regularly).htm).

3- قرص کمر: این گیاه که بیشتر از میوه یا تخم آن استفاده می شود اندام مذکور را روی ماهی تابه بدون آب یا روغن قرار می دهند تا پوسته ی قهوه ی رنگ اولیه ی آن باز شود. اکنون مغز آن را به صورت جوشانده جهت تقویت کمر در شب اداری و حتی درد کمر مورد استفاده قرار می گیرد. این اندام شبیه سکه های بزرگ قهوه ای رنگ با پوسته ی صاف می باشد.

نام علمی این گیاه Entada می باشد.

4- قزوان: این ماده میوه ی درخت ون یا سقز می باشد. از این درخت علاوه بر میوه می توان از صمغ، برگ آن نیز استفاده می شود. خود میوه به شکل گوی های سبز رنگ است را به عنوان ضد اسهال استفاده می شود. در ضمن از خود این میوه در نوعی غذای محلی که صبح ها برای صبحانه مورد استفاده قرار می گیرد با نام تورانح و نیز در ترشی مورد استفاده می شود. جالب است که این غذا و ترشی را به افراد مسن به علت خشکی مذاج که می دهد توصیه نمی کنند.

در مورد این گیاه هم متأسفانه مطالعات کافی در سایت های مختلف وجود نداشت.

5- تخم خربن: این تخم عقیده ی جالبی در بین مردم دارد. به این صورت که تخم روی زغال گرم می ریزند و دود آن را استشمام کرده و بلافاصله سر را روی کاسه ی آبی که در کنار آنها است می گیرند و فردی با جارو بر روی سر بیمار می زند تا کرم ها از روی سر و صورت بیمار بیفتد!!!

متأسفانه به چند عطاری که مراجعه کردم این تخم تمام شده بود و فعلاً نمی توان نمونه ای از آن را تقدیم کنم.

6- تخم چشم خروس: از تخم گیاه استفاده می شود. این تخم به شکل کفش دوزک بدون خال است. کروی قرمز رنگ که نوک آن به رنگ سیاه می باشد. ابتدا تخم این گیاه را 40 روز در شیر نگه داری می کنند تا سم آن خارج شود. بعد 40 روز در آب نگه می دارند. اکنون با شیر می پزند که برای تقویت قوه ی باه و نیز اسپرم سازی مورد استفاده قرار می گیرد. نام علمی این گیاه Abrus precatorius است.

این گیاه از تیره ی نخود Leguminasae و بومی هندوستان بوده و از آنجا وارد ایران شده است، معمولاً معروف به چشم خرچنگ و دانه های تسبیح و... است.

دانه های آن اکثراً به دلیل رنگ درخشانش به عنوان جواهر استفاده می شود که استفاده از آن به عنوان جواهر به علت سمی بودنش خطرناک است. در هر حالت به عنوان سمبل عشق در چین مورد استفاده قرار می گرفته است. این گیاه معمولاً در مناطق گرم و نیمه گرم وجود دارد.

دارای ماده ی سمی آن abrin نام دارد که به reien شبیه است.

از چای برگ آن برای درمان تب و سرفه و سرماخوردگی استفاده می شود.

از روغن نمونه های سفید رنگ این گیاه به عنوان افزایش میل جنسی استفاده می شود (برگرفته از سایت: Wikipedia,the free en cyclopedia.htm).

7- زبان گنجشک: برگ درخت سقز یا ون می باشد با نام علمی fraxinus می باشد. این برگ به شکل دایره های نازک با قطر حدود 10 تا 5 میلی متر می باشد که زرد رنگ می باشد و نزدیک انتها دارای یک جسم سیاه رنگ می باشد. این برگ در اعتقادات عامیانه برای رفع لکنت زبان و نیز زبان باز کردن بچه ها به صورت جوشانده مورد استفاده قرار می گیرد.

در ایران در اغلب شهرها، درخت زبان گنجشک به «دردار» و «ون» معروف است ولی گونه های مختلف آن در نواحی مختلف دارای اسامی محلی متعددی است. مثلاً در لرستان «وان، ون و وند»، در رامیان «ونو»، در کردستان و قاسملو رضاییه «بناو»، در بختیاری و فریدون و چهارمحال «بنو»، در ممسنی «بینو»، در مریوان «نباوج» و... در کتب طب سنتی ایران با نام های عربی آن «سان العصفور» و «سان العصافیه» و میوه آن «حب النور» نامبرده می شود.

درختی است از خانواده ی oleaceae جنس fraxinus با نام علمی fraxiuns excelsior متوسط القامه، با جوانه های سیاه رنگ، پوست تنه ی آن خاکستری تیره و برگ های آن ثانه ای مرکب دارای 15-9 برگچه بیضی شکل و کمی نوک دار با دانه های ریز و پشت برگ های صاف و عاری از کرک است که از سال 15-مطالب دیگر:
دانلود مبانی نظری مهارت نوشتندانلود مبانی نظری هوش اخلاقیدانلود مبانی نظری عملکرد تحصیلیمبانی نظری درباره سرطانادبیات نظری و پیشینه تحقیق درباره خلاقیتدانلود مبانی نظری درباره دردمبانی نظری بهزیستی روانشناختیمبانی نظری امید به زندگیمبانی نظری درباره نهاد خانوادهمبانی نظری درباره نوجوانیمبانی نظری درباره سازگاریمبانی نظری اختلال لجبازی و نافرمانی کودکانآئین دادرسی کیفری 1آئین نامه علائم راه های ایرانمدل شیءدانلود پاورپوینت رهبری (فصل دوازدهم کتاب مبانی مدیریت رفتار سازمانی دکتر رضائیان)عیب یابی آبگرمکن های بدون شمعکآبگرمکن های بدون شمعک فن دارمبانی نظری و پیشینه تحقیق اعتماد در سازمانمبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری اینترنتیمبانی نظری و پیشینه تحقیق رضایت مشتری در بانکداری الکترونیکمبانی نظری و پیشینه تحقیق فرهنگ بازارمحوریمبانی نظری و پیشینه تحقیق عملکرد مالیمبانی نظری و پیشینه تحقیق اعتمادمبانی نظری و پیشینه تحقیق مدیریت مشارکتی